Poradnik

5 najtrudniejszych rzeczy do przyzwyczajenia się w pojazdach elektrycznych!

Na świecie miliony osób porusza się już samochodami elektrycznymi. Bez wątpienia czerpią oni radość z jazdy. Warto jednak pochylić się nad świeżymi kierowcami pojazdów #NaPrąd oraz tymi, którzy w najbliższym okresie na nie się przesiądą. Jakie przyzwyczajenia należy zmienić lub jakich należy się od nowa nauczyć?

1. Cisza

Jest tak cicho w pojazdach elektrycznych, że szybko przyzwyczaisz się do podróżowania w komforcie dla swoich uszu. Ponowne wejście do samochodów z silnikiem spalinowym będzie przez użytkownika wyraźnie odczuwalne. Baaa, będziesz nawet czuł z tego tytułu dyskomfort.

2. Będziesz jeździć tylko tam… gdzie znajdziesz ładowarki

Prawda jest taka, że za każdym razem jak będziesz planować podróż, zastanowisz się jaką drogę wybrać. Często będzie tak, że wybierzesz dłuższą drogę  tylko dlatego żeby skorzystać z szybszych ładowarek, które będą przy drodze. Na tą chwilę decyzja wydaje się niezbyt logiczna jednak… ma swoje uzasadnienie.

3. Hamowanie regeneracyjne

Dla osób, które w spalinowych samochodach używają hamulca sporadycznie będzie to mały przeskok. W myśli teorii ekonomicznej jazdy – hamuje się silnikiem. Hamulca używając tylko do zatrzymania lub awaryjnie. W samochodzie elektrycznym hamulec będzie używany jeszcze rzadziej. Częściej, w celu zwiększenia swojego zasięgu, będziesz zdejmować nogę z gazu i odzyskiwać energię zamieniając swój silnik elektryczny w prądnicę.

4. Z przodu… drugi bagażnik – frunk 

98% jest przekonanych, że po otwarciu maski samochodu spalinowego trafią na silnik. Sytuacja z elektrykami sprawiła, że posiadacze samochód o napędzie elektrycznym z całą przyjemnością będą mogły skorzystać z dodatkowego miejsca z przodu.

Frunk w Tesli

5. Brak atrapy chłodnicy

Jesteśmy przyzwyczajeni, że z przodu każdego samochodu znajduje się atrapa chłodnicy. Wloty powietrza, które używane jest do chłodzenia mocno grzejącego się silnika spalinowego, nie występują w samochodach elektrycznych. Oczywiście silnik elektryczny i baterie także się grzeją, jednak chłodzenie elektroniki nie wymaga korzystania z chłodnicy znajdującej się z przodu pojazdu. Większość samochodów, które są produkowane zarówno w wersji spalinowej jak i elektrycznej różni się właśnie przodem.

Hyundai Kona z silnikiem spalinowym
Hyundai Kona z silnikiem elektrycznym

#Kamil

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry