Komentarz

Czy Niemcy zmuszają się do pojazdów elektrycznych?

Czy Niemcy zmuszają się do pojazdów elektrycznych?

W Niemczech codziennie mijam przynajmniej jedno auto elektryczne na ulicy. Mimo tego znam tylko nieliczne osoby, które posiadają takie auto, między innymi mój instalator fotowoltaiki jeździ Tesla i BMW i3. Co ciekawe, instalatorzy fotowoltaiki częściej udzielają porad dotyczących elektryków niż salony samochodowe.

Dlaczego sprzedaż elektryków w Niemczech tak wolno się rozwija? 

Z kilku powodów.Niemcy wolą niemieckie samochody. Niestety niemieckie koncerny wręcz hamują elektryfikacją jak długo się da. Na wszystkich targach prezentują prototypy i na tym sie kończy. Dopiero pod presją chińskiej polityki zaczęły działać. Ale przepaść do Tesli jest spora.

Z drugiej strony niemieccy klienci są już zmęczeni ciągłymi skandalami, Dieselgate i wysokimi emisjami. Często słyszę, że ludzie nie planują zmiany auta, ale gdyby co, to następne będzie elektryczne. Czasem przez przypadek, bo sąsiad lub znajomi kupili, zbierają pierwsze doświadczenia i najczęściej są pozytywnie zaskoczeni.

Ale nie oszukujmy się, są i wierni wyznawcy diesla, którzy chcą jeździć nim do końca życia i nawet maja odpowiednie naklejki na samochodzie.

Mityczny „zasięg”

Kolejny powód to zasięg. 30% aut w Niemczech jeździ zaledwie 5.000-15.000 km w ciągu roku, a tylko 4% powyżej 20.000 km/rok. Mimo tego ludzie mają psychologiczną barierę i chcieliby mieć do dyspozycji przynajmniej 300 km zasięgu. Na dziś tylko Tesla umożliwia jeszcze dłuższe dystanse dzięki swoim szybkim ładowarkom.

Następne minusy to mały wybór modeli, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, długie okresy oczekiwania na samochód (Niemcy wyczekują Modelu 3 Tesli), wysokie ceny samochodów, brak stacji ładowania np. w blokach w podziemnych parkingach.

Wpadliśmy kiedyś do salonu Nissana zobaczyć Leafa. Samochód stał na parkingu, schowany za spalinowymi i niestety nie mogliśmy się nim przejechać, bo nie był naładowany. Sprzedawca nie potrafił udzielić nam podstawowych informacji na jego temat. W innych salonach klienci są wręcz przekonywani, że auta elektryczne nie mają przyszłości.

Sono Motors

Dlatego start up jak Sono Motors i jego Sion jest wyjątkową ofertą na niemieckim rynku (artykuł o Sono Motors dostępny tutaj).

#Marta

Wbrew niemieckim gigantom… SONO MOTORS z Niemiec

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry