Biznes

Złe dobrego początki – “śmierć” pierwszej sieci ładowania w Polsce

Galactico.pl sp. z o.o.

Dzisiaj dotarła do nas informacja o wycofaniu się z rynku powstałej jeszcze w 2010 r. sieci stacji ładowania pojazdów elekrycznych. Na stronie firmy Galactico.pl sp. z o.o. pojawił się ten oto komunikat.
Obdzierając tekst z pięknych i zapewne szczerych frazesów, płynie z tego kilka ciekawych informacji.
Po 8 latach funkcjonowania firmy projekt znika z rynku. Czynników uzasadniajacych taką decyzję zapewne jest wiele. Możemy odwołać się do zasad rynkowych i nie przetrwania próby czasu, i nacisku konkurencji. Możemy zaprawne założyć też, że zbyt szybko pojawili się na rynku (rynek nie był jeszcze gotowy na usługi tego typu). Może skończyło się współfinansowane projektu i nie było sensu trzymać go w takiej postaci. Powodów może być jeszcze wiele. Jednakże.

Dojrzewanie rynku

Rynek dojrzewa. Kształtuje się. Zmieniają się jego uczestnicy. Zmieniają się produkty. Panta rhei. Zwinięcie się gracza na rynku, kotóry ma duży potencjał wzrostu świadczy o jednej sytuacji – rynek się krystalizuje. Rynek przechodzi z fazy dziecięcej do fazy dojrzewania. “Gracze” mniej sprawni schodzą z boiska. Nowi czują zew krwi.
Informacja o wyjściu Galactico.pl to dla konsumentów dobra wiadomość. Gorsza dla samej firmy. Jestem jednak pewny, że doświadczenie osób, które uczestniczyły w projekcie będzie wykorzystane w świecie pojazdów #NaPrąd. Wycofanie się z rynku podmiotu gospodarczego to naturalny proces. Wycofanie się z rynku osób z dużym doświadczeniem to byłaby wielka strata.
Powodzenia, pamiętając że panta rhei
#Kamil

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry