Akademia Prawa #NaPrąd

AKCYZA. Pytania i odpowiedzi. Akademia prawa #NaPrąd (8)

Święta tuż za rogiem. Nic nie poprawia humoru jak św. Mikołaj, który przyniósł prezenty. W tym roku, podróżujący w sposób zeroemisyjny Mikołaj, przyniósł prezent także osobom marzącym o swoim pojeździe #NaPrąd. 

Tyle na gruncie świątecznie brzmiącej teorii. Fakt jest taki, że przynoszącym prezenty jest rząd przy zgodzie Komisji Europejskiej, a prezent wynosi dokładnie 3,1 %. Dla niektórych to bardzo słaby trunek, ale biorąc pod uwagę wartość samochodów, prezent ten wyniesie nawet kilka tysięcy złotych – nie oddanych do Skarbu Państwa.

Powód do radości?

Ceny samochodów elektrycznych nie należą do najniższych. Każdy przeciętny Polak zainteresowany zakupem samochodu napędzanego prądem natychmiast wybija sobie z głowy zakup po przejrzeniu cen katalogowych. Nie ma się co dziwić. Większość dokonywanych przez nas zakupów nowych pojazdów skupia się na samochodach klasy Skoda Octavia. Rzadko kiedy wartość zakupionego nowego pojazdu w Polsce wynosi ponad 100 000 zł. Weźmy pod uwagę najpopularniejszy pojazd elektryczny w Polsce – Niessana Leaf’a. Wartość pojazdu zaczyna się od 155 000 zł. Biorąc pod uwagę wartość akcyzy, cena samochodu powinna spaść do około 150 000 zł. Czy jest to powód do rozpoczęcia szturmu na salony sprzedaży?

Kropla w morzu potrzeb

Nie oszukujmy się. Absolutnie nie spowoduje to drastycznego wzrostu sprzedaży. Jednak wiem, że paradoksalnie wielu ludzi czekało na zdjęcie akcyzy z elektryków. Przypomina to sytuację, w której dany towar nie zostanie zakupiony za 100 zł, ale znajdzie już setki nabywców za 99 zł. Człowiek dokonując zakupów działa na zasadzie bodźców emocjonalnych, nawet jak wydaje się nam że działamy racjonalnie.

Akcyza jednak znika, więc przestanę na chwilę negować wielkość obniżki i skupie się na kilku podstawowych kwestiach.

Odpowiedzmy na kilka pytań związanych z akcyzą

1. Co to jest akcyza? 

To tak naprawdę kolejny podatek, zwany też podatkiem akcyzowym. Wprowadzenie podatku akcyzowego ma tak naprawdę na celu wprowadzenie pewnego rodzaju restrykcji. Jeżeli np. nie chcemy żeby dany towar trafiał na dany rynek to narzuca się wysoką akcyzę, która dla wielu stanowić będzie barierę zaporową. Przykładowo, auta o pojemności większej niż 2.0 litry obciążone są akcyzą wynoszącą 18,6 %.

2. Jakich aut dotknie zniesienie akcyzy? 

Dwa typy: klasyczne elektryki i hybrydy plug-in.  Auta posiadające tylko silnik elektryczny, które były obciążone akcyzą wynoszącą 3,1 %. Auta hybrydowe – tutaj wysokość akcyzy uzależniona jest od pojemność silnika spalinowego. Dla aut poniżej 2.0. akcyza wynosiła 3,1%, ale dla większych niż 2.0 cena finalna auta powinna wyraźnie spać w związku ze zniesieniem akcyzy wynoszącej 18,6%. Dla ostudzenia entuzjazmy, takich hybryd nie ma zbyt dużo na polskim rynku.

3. Czy mogę odzyskać akcyzę już zapłaconą?

Niestety nie. Prawo w tym przypadku obowiązuje od momentu zniesienia akcyzy.

4. Czy czekają nas obniżki cen o 3,1%?

Pamiętajcie, że dodawanie i odejmowanie procentów to, dla niektórych, wyższa matematyka. Prawda jest taka, że o finalnej cenie samochodu decyduje sprzedawca. Nie jest obwiązany niczego obniżać po zniesieniu akcyzy. Dodatkowa należy pamiętać, że za pojazdy które są już na rynku, akcyza została już zapłacona.

5. Kiedy akcyza powinna mnie interesować? Kiedy płacimy akcyzę?

Jeżeli kupujemy samochodów w polskim salonie, to o akcyzie zapewne nawet nie usłyszymy. Natomiast jak sami sprowadzamy pojazd zza granicy to, zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym, podatek akcyzowy zapłacimy w sytuacji:

– importy niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP

– pierwszej sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu

– nabycia wewnątrzwspólnotowego

Zniesienie więc akcyzy sprawi, ze nie będziemy musieli składać jakichkolwiek deklaracji do izby celnej.  W związku z tym, że w ustawie nie uregulowano obowiązku składania deklaracji zerowych za okres, w którym nie dokonano czynności opodatkowanych akcyzą, należy stwierdzić, że podatnicy nie mają obowiązku składania takich deklaracji. Czyli oprócz zaoszczędzonych pieniędzy, zaoszczędzimy też trochę czasu na wypełnianie zbędnych dokumentacji.

#Kamil

 

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry