Technologia

Wszystko dla wygody: E-Pedal i ProPilot w Nissanie Leaf II

Nissan Leaf pierwszej generacji był debiutem marki na rynku samochodów elektrycznych. Druga generacja, oprócz bardziej atrakcyjnego wyglądu, przyniosła także wprowadzenie dwóch nowych systemów: E-Pedal i ProPilot.

Czym jest  E-Pedal?

Jest to system umożliwiający przyspieszanie i hamowanie używając wyłącznie „gazu”!

Zasada działania jest prosta: jeżeli naciśniemy pedał to oczywiście przyspieszymy. W momencie, kiedy delikatnie zaczniemy puszczać pedał gazu, samochód stopniowo zacznie zwalniać aż do całkowitego zatrzymania. Według Nissana ma to zmienić całkowicie sposób prowadzenia pojazdów w przyszłości. Czy zatem gwałtowne odpuszczenie pedału poskutkuje gwałtownym zatrzymaniem?
Oczywiście nie, ale w sytuacjach „kryzysowych”nadal będziemy musieli nacisnąć pedał hamulca. Niemniej jednak w warunkach miejskich takie rozwiązanie ma sens.

ProPilot czyli odpowiedź Nissana na autopilot Tesli.

System ten realizuje 3 podstawowe zadania:

  1. jazda w korku (sam zatrzymuje się i rusza)
  2. jazda „normalna” z utrzymaniem pasa ruchu i odległości od pojazdu przed nami
  3. samodzielne parkowanie po wskazaniu miejsca (oczywiście o ile nie grozi to kolizją)

Działa on na podstawie sygnałów z czujników przedstawionych na schemacie poniżej:

Dzięki temu mamy pojazd z trzecim stopniem autonomiczności.
O poziomach autonomiczności możecie przeczytać tutaj
Wprawdzie nadal musimy obserwować otoczenie, ale samochód nie dopuści do nieplanowanej zmiany pasa ruchu czy najechania na tył.
Istotną sprawą jest to, że ProPilot ma być rozwinięty do takiego poziomu, aby sam był w stanie zmieniać pas ruchu.

Podsumowanie

E-Pedal to idealny kompan do miasta, choć może wymagać przyzwyczajenia. Bardzo możliwe, że za kilka lat to rozwiązanie będzie powszechne w nowych EV i HEV.

Pakiet ProPilot spodoba się wszystkim, którzy marzą o systemie autopilota rodem z Tesli. Nie jest może to dokładnie to samo – ale jest to w pewnym stopniu zbliżone do pierwowzoru. Dodatkowym plusem jest automatyczne parkowanie, które jest idealnym rozwiązaniem na tłoczne parkingi wielkich miast. Myślę, że ta funkcja przypadnie do gustu osobom, który nie maja wprawy w parkowaniu w ciasnych miejscach lub po prostu tego nie lubią.

 

#Bartek

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry