Biznes

Szybszy i tańszy i sposób ładowania pojazdów elektrycznych

CHIŃSKI PRODUCENT SAMOCHODÓW NIO ma świetny pomysł: wymiana baterii, zamiast ich doładowywanie. Znacie to? Teoretycznie proces jest szybszy i wygodniejszy niż nawet szybkie ładowanie. Kierowca wjeżdża do stacji wymiany baterii, a robot wymienia zużytą baterię na w pełni naładowaną. Mimo że stacje wymiany akumulatorów NIO znajdują się już w dużych miastach w Chinach, inwestorzy nie traktują poważnie sieci wymiany baterii NIO, ale…..

Better Place ciąg dalszy?

Być może jest to cień wcześniejszej „genialnej” firmy wymieniającej baterię. Better Place to prawdopodobnie najbardziej spektakularny upadek w branży pojazdów #NaPrąd w historii. Przebić mogłoby to tylko upadek Tesli, które sugerowane jest już od mniej więcej dziesięciu lat. Jest wiele zalet w kwestii wymiany baterii. Po pierwsze, odwraca standardowy, korzystniejszy dla benzyniaków, czas uzupełnienia energii. Wielu właścicieli EV podłącza się na noc, zostawiając swój pojazd podpięty do sieci, do rana. Ogólnie rzecz biorąc, szybkie ładowarki są teraz w stanie naładować baterię do 80 procent w mniej niż pół godziny. Ale w tym czasie niektóre stacje wymiany akumulatorów mogły obsłużyć dziesiątki samochodów, dostarczając baterię naładowaną do 100 procent. W 2013 r. Tesla wymienił dwie baterie EV w czasie, który Audi potrzebował do napełnienia zbiornika paliwem.

Ślepy zaułek?

Jednak od czasu upadku Better Place w 2012 r. wymiana baterii została powszechnie uznana za technologiczny ślepy zaułek. Niemniej jednak wiele innowacyjnych firm, w tym Tesla, wciąż po cichu rozwija systemy wymiany akumulatorów. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wydłużaniem się zasiągu EV i zwiększaniem się pojemności akumulatorów, technologia szybkiego ładowania walczy z prawami fizyki. Każdy z najnowszych superchargerów Tesli dostarcza do 135 kilowatów mocy – dwadzieścia siedem tysięcy razy więcej niż zwykła ładowarka do waszego smartphona. Niektóre firmy testują już „ultraszybkie” ładowarki, które dostarczą do 350 kilowatów (Porsche – pisaliśmy o tym).

Gdzie mogą powstać ładowarki Porsche w Polsce?

Poziomy mocy są tak wysokie, że wymagane są bardzo wydajne systemy chłodzenia, aby zapobiec przegrzaniu pojazdów. Tesla eksperymentował nawet z kablami chłodzonymi cieczą. Dzieje się tak dlatego, że systemy nie są w 100 procentach wydajne, a pozostałe punkty procentowe energii zamieniane są na ciepło.

Przeciążenie sieci

Pobieranie tej ilości energii z sieci elektrycznej jest również dużym problemem dla lokalnych dostawców energii. Transformatory muszą radzić sobie z ogromnymi skokami zapotrzebowania na energię elektryczną po podłączeniu samochodów. Wymiana baterii likwiduje tą zależność. Puste baterie, które są wymieniane, mogą być ładowane, gdy energia elektryczna jest tania lub popyt jest niski. Ta sytuacja jest szczególnie ważna w świecie energii odnawialnej. Kiedy słońce świeci jasno lub wiatr wieje mocno, odnawialne źródła energii mogą wytwarzać więcej energii niż potrzebuje sieć. Innym razem energia ze źródeł odnawialnych może nie być wystarczająca. Stacje ładowania akumulatorów czekające na klientów, mogą zużyć na naładowanie dodatkową energię i sprzedać ją z zyskiem, równoważąc podaż i popyt.

Postęp NIO

Czas, postęp technologiczny i planowanie zneutralizowały wiele problemów, które nękały Better Place. Skazany na porażkę poprzednik NIO zmagał się z powolnym wzrostem rynku, wysokimi kosztami kapitału i drogimi bateriami. NIO produkuje własne pojazdy elektryczne, więc nie jest zależne od producentów samochodów, aby produkować ciekawsze samochody lub zgadzać się na standardy techniczne konkurencji. A ponieważ koszty baterii gwałtownie spadły, a więc koszty stworzenia systemów wymiany baterii także poszły w dół.

O samochodach NIO pisaliśmy tutaj

Naśladując Teslę? Od elektrycznego super samochodu do SUV-a

Rozwój chińskiego rynku

Dynamicznie rozwijający się rynek chiński, który stanowi ponad połowę globalnej sprzedaży pojazdów elektrycznych, daje NIO potencjał do skalowania o wiele szybciej niż Better Place kiedykolwiek mógł marzyć. Chiny planują, że w 2030 r. 35% energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. NIO będzie w stanie odegrać znaczącą i opłacalną rolę, równoważąc podaż i popyt na chińską sieć z odnawialnymi źródłami energii. Wymiana baterii NIO może posłużyć za kamień węgielny potężnego systemu, który integruje pojazdy elektryczne, mobilność, energię odnawialną i magazynowanie energii. Odpowiednio wykonany, NIO rzeczywiście może konkurować z Teslą i na masową skalę.

Powrót starego?

Ci, którzy zaakceptowali koniec systemów wymiany baterii, mogą być mocno zdziwieni. Technologia ta będzie prawdopodobnie kluczowym czynnikiem umożliwiającym elektryfikację, nie tylko w samochodach, ale także samolotach, dronach i samochodach autonomicznych. Może to być również jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów na zbudowanie dużych banków akumulatorów niezbędnych do wspierania rosnących dostaw energii odnawialnej na świecie.

Nie powinno nas dziwić, że technologie które powinny już zostać zapomnienie – wracają, by zmienić świat. W końcu nie tak dawno uważano, że silnik elektryczny nie nadaje się do samochodów. Okazało się, że jest inaczej.

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry