AUTA

Luksus Absolutny – Bentley EXP 100 GT

10 lipca minęło 100 lat odkąd Bentley rozpoczął swoją działalność

Jak można się było spodziewać, marka musiała przygotować na tę okazję coś specjalnego. Brytyjski koncern pokazał więc światu jubileuszowy model EXP 100 GT, który jest wizją auta typu Gran Turismo na rok 2035.

Auto jest tak futurystyczne że sam nie wiem od czego zacząć. Jednak pierwsze co widzimy, to piękna, długa na 5,8 m linia nadwozia. Szerokość samochodu to aż 2,4 m! Z przodu widnieje największy grill jaki kiedykolwiek powstał, który pięknie komponuje się z okrągłymi światłami, charakterystycznymi dla marki. Idąc wzrokiem dalej, można zauważyć, że auto posiada jedynie dwoje drzwi, które swoim zasięgiem obejmują cały kokpit. Pojazd kończy łagodnie opadająca linia dachu, a z tyłu znów możemy zobaczyć popis projektantów w postaci tylnych lamp. Muskularne nadwozie Bentleya zostało stworzone z takich tworzyw jak miedź, czy aluminium. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów, GT tej wielkości będzie ważyło jedynie 1900 kg.

Napęd

EXP 100 GT opisujemy na #NaPrąd nie bez powodu. Koncept napędzany jest bowiem elektrycznym silnikiem o nieznanej mocy, jednak producent zapewnia 1500 (!) Nm momentu obrotowego, przyspieszenie do 100 km/h w ciągu 2,5 sekundy i prędkość maksymalną na poziomie 300 km/h. Osiągi zatem mogą wywołać duże emocje. Zasięg pojazdu wyniesie aż 700 km, a ładowanie EXP 100 GT do 80% zajmie 15 minut. Zespół napędowy chłodzony jest powietrzem wpadającym przez potężny aktywny grill.

Technologie

We wnętrzu – co najważniejsze – widzimy kierownicę. Tym samym Bentley chce pokazać, że w przyszłości kierowca nadal będzie mógł cieszyć się z prowadzenia pojazdów. Oczywiście jeśli zechce, to bez trudu będzie mógł oddać kontrolę nad autem sztucznej inteligencji. Koncept pokazuje też wizję luksusu przyszłości. Kierowca jak i pasażerowie, absolutnie nie mogą czuć się źle w takim samochodzie. O to dba system Bentley Personal Assistant, który będzie analizował samopoczucie użytkowników i dostosowywał różne parametry samochodu, żeby zapewnić jak najwyższy komfort. EXP 100 GT został wyposażony również w inteligentne opony Pirelli, które potrafią dostosować się do aktualnie panujących warunków pogodowych. Na panelach drzwiowych znajdziemy ekrany OLED z inteligentnym systemem komunikacji ze światem zewnętrznym podczas jazdy, a nawet mającym walory edukacyjne dla najmłodszych użytkowników.

Wnętrze

Czas opisać to, co najważniejsze w tym samochodzie, czyli przestrzeń pasażerską. Została zaprojektowana w zgodzie z naturą. Użyto tutaj materiałów ekologicznych, wykonanych z organicznych tworzyw takich jak np. Łuski ryżowe, które są produktem ubocznym przetwórstwa ryżu. Poza tym znajdziemy tutaj takie materiały jak skóropodobne tworzywo, wełna czy luksusowe drewno. W samochodzie zastosowano także system oczyszczania powietrza, które dostaje się do kabiny. Inżynierowie opracowali również unikalny zapach z połączenia esencji mchu i drzewa sandałowego. To wszystko brzmi bardzo premium. Tak jak na Bentley’a przystało.

Podsumowanie

Wizja inżynierów brytyjskiej marki na 2035 rok wydaje się bardzo rozsądna w porównaniu do innych tego typu konceptów. Użyto tutaj dobrze znanych materiałów, a także zastosowano silnik elektryczny, który w niedalekiej przyszłości ma rację bytu. Mimo niezwykłego wyglądu, samochód chyba najrozsądniej oddaje wizję Gran Turismo przyszłości. Użyto tutaj technologii, które bez trudu będą mogły znaleźć zastosowanie w przyszłościowych modelach marki. EXP 100 GT nie wejdzie co prawda do sprzedaży, ale można się spodziewać w jakim kierunku marka będzie chciała podążać przez następne 16 lat i czego będziemy mogli się spodziewać. To jeden z niewielu konceptów, który nie dość, że obłędnie wygląda, to jeszcze miałby szansę pojawić się w takiej postaci na rynku.

A jak według was prezentuje się wizja przyszłości wg Bentley’a? Zapraszamy do dyskusji!

#Michał

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry