AUTA

Mkną po ulicach ciche autobusy – rynek autobusów elektrycznych w Polsce

Pojazdy elektryczne to nie tylko samochody osobowe i dostawcze, ale też autobusy. Wiele z nich jest produkowane w Polsce!

Pierwszym producentem, który przychodzi mi na myśl, jest Volvo.

Produkują oni swoje e-autobusy min. we Wrocławiu. Jedynym (póki co) EV w ofercie jest 7900 Electric. Jest to autobus niskopodłogowy klasy midi o długości 12m, który może na swój pokład zabrać 105 pasażerów, w tym 34 siedzących. Autobus wyposażony jest w silnik o mocy 160kW oraz bezstopniowy „automat”. Prąd jest magazynowany w bateriach litowo-jonowych o pojemności 76kWh. Volvo wyposażyło swój EV w system szybkiego ładowania. Przestrzeń pasażerska oraz kabina kierowcy są oczywiście klimatyzowane. Miałem przyjemność przejechać się takim autobusem po Wrocławiu i uważam, że elektryczny autobus to przyszłość komunikacji miejskiej. Co prawda Volvo nie podaje zasięgu, ale słyszałem pogłoski, że jest to 12-15 kilometrów, co powinno wystarczyć na krótkie linie.

Swój udział w rynku autobusów elektrycznych ma też Solaris.

Wielkopolski producent autobusów oferuje aż 3 modele o napędzie elektrycznym! Są to Urbino 8,9LE Electric, 12 Electric oraz 18 Electric.  Ten ostatni to pojazd klasy mega, a wiec „przegubowiec” mierzący 18 metrów. Zależnie od modelu użyto tu silników asynchronicznych o mocy 120/160/240 kilowatów. System ładowania to zwykły plug-in, a nie jak w przypadku Volvo, pantograf. Dzięki temu odpada konieczność zapewnienia wyspecjalizowanej infrastruktury. Wersje o długości 12 i 18 metrów są w 100 procentach niskopodłogowe, natomiast 8,9LE jest to autobus Low Entry. Przestrzeń pasażerska może być klimatyzowana. Ilość miejsc siedzących to odpowiednio 24/37/47. Brakuje niestety informacji o pojemności baterii. Producent w broszurce informacyjnej zamieścił jedynie enigmatyczne stwierdzenie „zależna od specyfikacji”.

Najmniej znanym producentem jest Ursus z gamą City Smile.

Obejmuje ona modele o 4 długościach – 8,5, 10, 12 i 18 metrów. Ostatni z nich jest oczywiście autobusem przegubowym. Najmniejszy model ma baterie o pojemności 175kWh, natomiast pozostałe 200-210kWh. Dzięki temu zasięg na jednym ładowaniu ma wynosić ok 150km. To co rzuca się w oczy to wyjątkowo „pocieszny” design przedniej ściany nadwozia. Wariant 8,5 jest całkowicie niskopodłogowy, pozostałe są częściowo niskopodłogowe.

#Bartek

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry