Sport

Polska wiktoria – Lodz Solar Team

Zespół Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej wygrał międzynarodowy, 24godzinny wyścig pojazdów elektrycznych napędzanych energią słoneczną iLumen European Solar Challenge. Zawody odbyły się na torze Circuit Zolder w dniach 21-23 września w Belgii.

Warto wspomnieć, że zwycięstwo to nie było łatwe – zawody odbywały się podczas silnych opadów deszczu! Konkurentami polskiego zespołu były 22 ekipy z całego świata. Zmagania odbywały się w 2 kategoriach – Cruiser i Challenger. Drużyna Lodz Solar Team wraz ze swoim Eagle Two startowała w klasie Cruiser, był to ich debiutancki występ w tego typu zawodach. Ich pojazd posiada miejsce dla 5 osób, natomiast na czas trwania wyścigu ustalono strategię zakładającą, że zabierze 4 osoby. Pojazd wyposażony jest w 5m2 paneli fotowoltaicznych, baterię o pojemności 14,5 kWh oraz 2 silniki BLDC o mocy 5kW każdy. Konstrukcja auta wykonana jest w większości z włókna węglowego, a jego masa całkowita to tylko 380 kg. Zawody w klasie Cruiser polegają na przebyciu jak największej ilości okrążeń z jak największą ilością osób na pokładzie. Należy pamiętać, że tor w Zolder nie należy do łatwych torów. Ciasne szykany, duża ilość trudnych zakrętów, do tego ulewny deszcz – to wszystko podnosiło poprzeczkę o poziom wyżej. Tym bardziej cieszy wygrana zespołu z Łodzi!

Kilka słów o zapaleńcach z Politechniki Łódzkiej: są to studenci zrzeszeni w ramach SKN Miłośników Motoryzacji Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego. Od 4 lat pracują nad pojazdami solarnymi i nie jest to ich pierwsza nagroda. Zdobyli oni między innymi Safety Award (najbezpieczniejsza konstrukcja) na zawodach Bridgestone World Solar Challenge. To pokazuje jak poważnie podchodzą oni do swoich projektów. Zresztą – to nie nasz pierwszy kontakt ze Lodz Solar Team:

Łódź Solar Team – Wywiad #NaPrąd (2)

Ze swojej strony ekipa #NaPrąd życzy Wam wielu dalszych sukcesów – trzymamy za Was kciuki ! 🙂

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry