AUTA

Polski Samochód Elektryczny do carsharingu – SEVI

W dniu 10.05.2018 r. odbyła się w Gdyni konferencja INNOeCar. Na konferencji padło wiele ciekawych spostrzeżeń. Poruszono wiele interesujących tematów, m.in. o potencjale Pomorza w rozwoju elektromobilności w Polsce. Z najciekawszych należy zwrócić uwagę na pierwszą oficjalną prezentacje Polskiego Samochodu Elektrycznego przeznaczonego do carsharingu – projekt SEVI.

Skąd pomysł?

Główną przesłanką jaka przyświeca projektowaniu SEVI była.. nisza na rynku. Nikt nie skupia się na budowaniu pojazdu elektrycznego z punktu widzenia biznesowego. Większość zwraca uwagę na klienta indywidualnego. Lider projektu, Wojciech Kąkol, pierwszy raz oficjalnie zaprezentował wygląd projektowego samochodu.

Osiągi pojazdu

Pojazd ma mieć realny zasięg 150 km (z uwzględnieniem działania klimatyzacji). Ładowanie ma odbywać się z mocą ładowarki o mocy 7kW, a na dachu ma być zamontowany panel umożliwiający “delikatne” ogrzewanie lub ochładzanie pojazdy (w zależności od pory roku). Pojazd zaprojektowany jest konkretnie pod potrzeby carsharingu. Wymiana karoserii, strefy zgniotu, ilość miejsca przemyślane są właśnie pod taki sposób korzystania z pojazdów #NaPrąd. Samochód ma rozwijać prędkość maksymalną 80 km/h. Rozpędzać się będzie do tej prędkości w 9s. Wielkość samochodu została tak zaprojektowana, żeby na jednym miejscu parkingowym pomieścić 3 pojazdy kolo siebie.

Co dalej?

Lider projektu zadeklarował, że zbudowano już “muła”, który poddawany jest testom w warunkach codziennego użytkowania. Jak tylko uzyskamy więcej informacji, z przyjemnością je Wam przekażemy.

 

EDIT: dodano 11.05.2018 r. – notatka prasowa

Projekt samochodu SEVI jest projektem realizowanym od 2016 roku przez Konsorcjum pomorskich firm którego Liderem jest spółka Walkin Start Up Venture Sp. z o.o.

Jest to pierwszy w Polsce projekt zbudowania polskiego samochodu elektrycznego wykorzystujący polskie technologie, utworzone w Polsce Patenty oraz doświadczenie polskich inżynierów.

Projekt jest na etapie pozyskiwania finansowania w celu uruchomienia krótkiej serii produkcyjnej w ilości ok 100 sztuk pojazdu , która powinna być uruchomiona pod koniec 2019 roku.

Pojazd SEVI posiadać będzie realny zasięg ok 150 km z baterii o pojemności 18 kWh, prędkość max: 80 km/h długość 2,5 m co pozwoli na parkowaniu 3 pojazdów na standardowym miejscu parkingowym.

Przewidywana cena pojazdu to 40 tys zlotych, pojazd oferowany będzie w pierwszej kolejności do operatorów carsharingu w Polsce i za granicą.

Zaprezentowany pojazd to efekt ponad 2 letniej pracy zespołu polskich konstruktorów i inżynierów z doświadczeniem w budowie pojazdów elektrycznych.

#Kamil

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry