Nowości

Urodzinowa hybryda- Cupra Formentor

Szybki rozwój

Z pewnością słyszeliście o nowym hiszpańskim producencie, będącym niegdyś gamą modelową Seata

Mowa o marce CUPRA, działającej dopiero od roku, która dotychczas wypuściła do sprzedaży tylko jeden model. CUPRA Ateca to kompaktowy SUV, mający jednak bardzo sportowe zacięcie. Drzemiące pod maską 300-konne 2.0 TSI pozwala rozpędzić auto do 100 km/h w nieco ponad 5 sekund! Dzięki tym osiągom CUPRA starała się pokazać światu, że ich samochody nie są tylko lekko podrasowanymi odpowiednikami „cywilnych” Seatów. Ale ciężko to udowodnić mając za bazę znanego społeczeństwu Seata Atecę. Poza tym wielu klientów może zastanawiać się dlaczego Seat tworzy submarkę, skoro i tak w swojej podstawowej ofercie posiada takie zabawki jak np. Leon ST CUPRA 370 Carbon.

Dlatego hiszpański producent przedstawia swój drugi model – tym razem zupełnie nowy. Zwłaszcza jeśli chodzi o napęd. Nazywa się Formentor i… też jest SUV’em.

Pierwsza Hybryda z półwyspu Iberyjskiego

Jak dotąd nie doczekaliśmy się żadnej hybrydy spod znaku Seata. I co prawda nadal to nie Seat, jednak marka CUPRA podaje nam garść świeżych informacji na temat ich nowego modelu. Formentor będzie 248 konnym samochodem pokaźnych rozmiarów. Napędzany będzie silnikiem spalinowym z dwusprzęgłowym DSG wspomaganym przez układ elektryczny. Będzie to hybryda typu plug-in, czyli z możliwością ładowania z gniazdka zewnętrznego. Producent obiecuje nawet do 50 km zasięgu tylko na prądzie. Jak na warunki codzienne – wystarczająco dużo.

Jeśli chodzi o dane techniczne to na razie mamy ich tylko tyle. Koncept zostanie zaprezentowany w na targach Geneva Motor Show 2019. Wtedy może usłyszymy też konkretne informacje na temat osiągów. W końcu to marka z „hiszpańskim temperamentem” więc oczekujemy dużo, nie tylko jeśli chodzi o wygląd.

 
Wygląd i wnętrze

Hiszpanie „mają rękę” do projektowania aut. Większość ich modeli wygląda naprawdę zadziornie. Koncepcyjny jeszcze Formentor również czerpie z tej stylistyki. Ostre linie, auta świetnie wyglądają wraz z ogromnymi felgami o ciekawym wzorze. Wnętrze jest bardzo uporządkowane. Wszędzie przewija się miedziany kolor symbolizujący markę. Na środku kierowca będzie miał do dyspozycji 10 calowy ekran, który będzie obsługiwał większość multimediów, oraz klimatyzację. Wyświetlacz przed kierowcą będzie dowolnie konfigurowany, ale będzie wyświetlał dodatkowe informacje np. na temat zużycia energii elektrycznej.

Podsumowanie

Na początku napisałem, że Formentor będzie zupełnie nowym samochodem marki CUPRA. Jednak niektórym czytelnikom ten samochód może przywodzić na myśl znanego od niedawna Seata Tarraco. Czy zatem jest to całkowita nowość? Zdecydowanie tak. Napęd hybrydowy i inteligentny system zawieszenia DCC sprawią, że Formentor będzie autem nieporównywalnym do żadnego innego. Pomimo, że jest to koncept, to wersja drogowa nie będzie się różniła właściwie żadnymi elementami. Widać, że auto jest gotowe do wejścia na rynek w ciągu kilku miesięcy. Jednak jak jeździ – to okaże się dopiero po czasie.

Co myślicie o marce CUPRA? Czy Seat zrobił słuszny krok wyodrębniając ją? Chętnie usłyszymy Wasze opinie na ten temat.

 

#Michał

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry