AUTA

Tydzień z NISSAN LEAF 2018 – Dzień 5

To już piąty dzień testu – ostatni dzień w warunkach stricte miejskich

W świecie motoryzacji istnieje wiele nieprawdziwych stereotypów

Miejski przyjaciel #NaPrąd

Jednym z dość często spotykanych jest to, że auto elektryczne to „Paanie kurła, to tylko do miasta, w trasę to tylko dizlem”. Leaf przeczy tym wyobrażeniom, ale nie o tym dziś chciałem napisać. Auto przez ostatnie 4 dni wykorzystywałem wyłącznie do poruszania się po Wrocławiu. Praca, zakupy, spotkania ze znajomymi – proza życia 😉

Postępując zgodnie z zasadą ABC (Always Be Charged – by Bjorn Nyland 😉 ) auto ładowałem przy każdej możliwości. Najczęściej na darmowych słupkach AC, ale zdarzyło mi się ładować także prądem stałym na ładowarce Greenway, znajdującym się przy wrocławskiej galerii handlowej Magnolia Park. Średnie zużycie prądu w mieście nie przekroczyło progu 18kWh/100 kilometrów.

Zwinny w mieście

Auto w mieście czuje się jak ryba w wodzie… no może nie aż tak dobrze, jak testowany już Smart ForTwo ED, ale to przecież całkowicie odmienne pojazdy. Test miejski Smarta możecie przeczytać tutaj:

Sprytny maluch w mieście – Smart ForTwo Electric Drive #1

W czasie jazdy docenimy dobrą widoczność w każdym kierunku. Nawet masywne słupki A nie przeszkadzają, dzięki umieszczonym w nim trójkątnym okienkom. Auto jest bardzo zwrotne. Co istotne ,w zawieszeniu bardzo dobrze pogodzono 2 przeciwstawne cechy – pewność prowadzenia i komfort. Auto jest wystarczająco sztywne, ale nie powoduje wypadania plomb. Wpływ na to ma także nisko umieszczony środek ciężkości, dzięki zabudowanym w podłodze akumulatorom. Przy parkowaniu możemy wykorzystać zarówno czujniki parkowania i system kamer 360 stopni, jak i system automatycznego parkowania ProPilot Park. Jego używanie wymaga pewnego przyzwyczajenia, gdyż nie jest do końca intuicyjny, szczególnie do osób mających styczność pierwszy raz. Parkuje dokładnie we wskazanym miejscu, ale czyni to baaaaaaaaaardzoo powoli. Użyłem go kilka razy z czystej ciekawości, ale tempo parkowania powodowało u mnie senność. Co istotne, system działa na zasadzie „deadman switch” czyli aż do zakończenia musimy trzymać przycisk „autopark”. Jego puszczenie spowoduje wstrzymanie (nie przerwanie!) procedury.

Przywileje

Każdy kierujący samochodem elektrycznym może liczyć na rozmaite przywileje. W dużym i zatłoczonym mieście, jak Wrocław, największym plusem jest możliwość poruszania się buspasami (ku nieukrywanej „radości” pewnej grupy zawodowej na literę „T”). Darmowe parkowanie w strefach płatnego parkowania też jest pewną ulgą dla kieszeni :-). W stolicy Dolnego Śląska jeszcze nie wprowadzono „eko-strefy”.

Jutro zabierzemy Was na dwudniowe testy „Liścia” w trasie 🙂

#Bartek

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry