Użytkowanie samochodu elektrycznego lub hybrydy plug-in nieodłącznie wiąże się z ładowaniem.
Na rynku funkcjonuje kilka najpopularniejszych standardów i chciałbym je Wam przybliżyć. Proszę pamiętać, że podane parametry to parametry maksymalne i faktyczna moc ładowania zależy od modelu auta.
Pierwszy rodzaj wtyczki, jakim się zajmiemy to CHAdeMO.
Standard ten powstał w Azji, natomiast w Polsce rozpowszechnił go Nissan Leaf. Skąd taka nazwa? Podobno pochodzi ona od japońskiego „O CHA DEMO ikaga desuka”, co ma znaczyć „Napijmy się herbaty, gdy się ładuje”. Ładowanie następuje z użyciem prądu stałego (DC) o mocy 62,5 kW (125A, 500V).
Kolejna wtyczka to najpopularniejszy standard w autach europejskich / na rynek europejski. Mam na myśli wtyczkę Typ2 (Type2), zwaną niekiedy „Mennekes”. Posiada on kilka wariantów,zarówno z użyciem prądu przemiennego (AC), jak i stałego:
- AC 1/2/3-fazowy – >500V, 3 x 63A lub 1 x 80A.
- AC 1/2/3-fazowy lub DC -> 500V (AC i DC) oraz 3 x 63A (AC)/1 x 70A (AC)/ 1 x 80A (DC).
- DC o parametrach 500V oraz 140A
Ciekawostka: jedynym producentem, który wykorzystuje Type2 DC jest Tesla. Chodzi naturalnie o modele na rynek europejski.
Jeśli jesteśmy przy standardach europejskich to nie można zapomnieć o CCS2 znanym szerzej jako Type 2 Combo lub po prostu Combo 2. Jest to rozwinięcie Type 2, które używa wyłącznie prądu stałego. Jego maksimum to 350 kilowatów w ładowarkach Porsche. Ładowanie innych aut za pomocą CCS2 może odbywać się z mocą 100 kW (Hyundai i jego Ioniq Electric), czy 50 kW (Opel Ampera-e).
Istnieje również standard, który nie wszedł do użycia – Type 3a i Type 3c. Jego potoczna nazwa to Scame. Miał on być standardem obowiązującym w Europie, ale nie przyjął się. Type 3a używa prądu przemiennego, jednofazowego o napięciu 250V i natężeniu 16A. Type3c może używać prądu takiego jak Type 3a lub trójfazowego 480V i 3 x 63A. Gniazda Scame można czasami spotkać w minipojazdach elektrycznych produkcji europejskiej.
#Bartek