akademia prawa #NaPrąd

Od poniedziałku (1 października) bez dowodu rejestracyjnego i OC przy sobie – akademia prawa #NaPrąd (5)

Od 1 października w życie wchodzą zmiany przepisów obowiązującego prawa. Nie będzie potrzeby posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia ubezpieczenia OC. Tym razem, w przeciwieństwie do majowych informacji, przepisy wchodzą w życie.

Majowa “ściema” w mediach
O panującej powszechnie “ściemie” w zakresie braku obowiązku posiadania dokumentów pisaliśmy w maju (artykuł tutaj)
Zmiany w przepisach

W dniu 1 października 2018 r. wchodzi w życie zmiana ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmiana wynika z art. 1 pkt 1 oraz 7-11, ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą  kierujących pojazdami zarejestrowanymi w Polsce, którzy od 1 październik zmuszeni będą do posiadania przy sobie prawa jazdy. W sumie to trochę naiwne. Dwa z trzech dokumentów mogą zostać w domu. Jednak trzeciego już nie można zapomnieć.

Jak będzie to działać w praktyce?

Weryfikacja danych podczas kontroli będzie odbywała się poprzez centralną ewidencję pojazdów (CEP). Natomiast  jeżeli Wasz pojazd nie spełni norm dotyczących dopuszczenia do ruchu (np. pęknięta szyba), procedura będzie realizowana poprzez dodanie takiej informacji do centralnej ewidencji pojazdu (CEP). Fizycznie dokument zostanie w domu, ale nie będziecie mogli się nim posługiwać. Sytuacja dotyczy także pojazdów elektrycznych. W tym zakresie nie ma żadnej różnicy.

#Kamil

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry