Akademia Prawa #NaPrąd

Hulajnoga elektryczna będzie… rowerem elektrycznym? Akademia prawa #NaPrąd (7)

Ruchy we właściwym kierunku 

Trwają pracę nad zmianą ustawy Prawo o ruchu drogowym. Podczas konsultacji społecznych Stowarzyszenie Miasta dla Rowerów zaproponowało zmianę poprzez dodanie pkt 48a) ustawy, w której zdefiniowano urządzenia transportu osobistego. Proponowana treść to „urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m.”.

Hulajnogą po ścieżkach rowerowych

Wprowadzenie takiego przepisu da uprawnienie do poruszania się m.in. hulajnogą elektryczną po ścieżkach rowerowych. Warto zauważyć, że rower według prawa polskiego to „pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h” (art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Definicja będzie więc zbliżona.

Jak jest dotychczas?

Hulajnogą elektryczną możecie poruszać się po… terenie prywatnym. Poruszanie się w strefach zamieszkania, drogach publicznych i chodnikach może skończyć się mandatem do wysokości 500 zł. Poruszając się więc po Wrocławiu LIMON narażacie się na… mandat. O systemie hulajnóg we Wrocławiu pisaliśmy wcześniej (poniżej). Po zmianach problem z służbami miejskimi przestanie istnieć. 

Limonka #NaPrąd – hulajnogi na minuty we Wrocławiu

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry