Akademia Prawa #NaPrąd

Darmowe parkowanie samochodów elektrycznych? – akademia prawa #NaPrąd (2)

W opracowaniu znajdziesz:

  1. Odpowiedź czy możesz parkować swój pojazd elektryczny w strefach płatnego parkowania bez dodatkowych opłat?
  2. Informację jakie pojazdy mogą parkować bez dodatkowych opłat.
  3. Jak postępować w przypadku nałożenia „mandatu”?
  4. Wzór odwołania.

Ustawa o elektromobilności namieszała trochę w kwestii możliwości poruszania się po buspasach przez pojazdy elektryczne. Opracowanie na ten temat znajdziecie tutaj, w akademii prawa #NaPrąd (1). W tym opracowaniu natomiast skupmy się na innym problemie, który pojawił się po wejściu w życiu przepisów ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U.2018.317). Problemie karania użytkowników samochodów elektrycznych za brak opłaty parkingowej.

Czy mogę parkować w strefie płatnego parkowania pojazdem elektrycznym?

Oczywiście, że możesz. Nikt tego nie może zabronić :). Ustawa wprowadziła natomiast przywilej parkowania w strefach płatnego parkowania bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wynika to z art. 49 pkt 2 ustawy o elektromobilności. Zapis ten wprowadza zmianę w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U.1985.14.60). Zgodnie z tą zmianą, od opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, są zwolnione pojazdy: Policji, Inspekcji Transprtu Drogowego itd. Do listy zwolnień dodano zapis: „pojazdy elektryczne”. Czym są wg. przepisów prawa pojazdy elektryczne znajdziecie tutaj.

Jeżeli więc posiadasz pojazd elektryczny to możesz śmiało parkować w strefach płatnego parkowania, niezależnie od tego w jakim mieście te strefy się znajdują. Zwróć też uwagę, że zwolnienie z opłat dotyczy dróg publicznych. Drogi publiczne to natomiast sieci drogowe, które dzielą się na następujące kategorie: 1) drogi krajowe; 2) drogi wojewódzkie; 3) drogi powiatowe; 4) drogi gminne. Żeby przypadkiem nie przyszło do głowy komukolwiek kłócić z prywatnym zarządcą parkingu o zwolnienie z opłat.  Choć jeżeli ktoś ma ochotę użyć blefu… Czekamy na relację 🙂

A jednak nałożyli karę! Co teraz?

No właśnie. Prawo jest po stronie użytkownika pojazdu #NaPrąd. Jednak nie każdy musi sobie zdawać sprawę z obowiązujących przepisów prawa. Tak. Wiem. Chcielibyśmy żeby każdy urzędnik i każdy parkingowy był wyedukowany. Tak żeby nie trzeba było sto razy tego tłumaczyć. Rzeczywistość jest Jednak zupełnie inna.

Zwróćcie uwagę czym właściwie jest „mandat” za brak opłaty parkingowej.

Nie jest to mandat karny. Nie wykorzystuje się wzoru druku z jakiego korzysta Policja, Straż Miejska czy inne organy. Jest to dokument, którego podstawą wystawienia jest konkretna uchwała samorządu. Oczywiście uchwały bazują na podstawie prawnej z ustawy o drogach publicznych, ale dla każdej miejscowości będzie to odrębny przepis. Droga postępowania odwoławczego  w przypadku nałożenia takiej kary (dodatkowej opłaty) jest zupełnie inna niż od mandatu karnego. W przypadku Warszawy składa się REKLAMACJĘ.

Odwołania

Poniżej znajdziecie pliki do ściągnięcia. Na kolor żółty zaznaczyliśmy elementy, które musisz sam pozmieniać.

– format WORD: Odwołanie opłata parkingowa od EV – wzór

– format PDF: Odwołanie opłata parkingowa od EV – wzór

Propozycja wzoru uwzględnia dwie sprawie. Oczywiście najważniejszą dla Was – czyli samo anulowanie opłat z brak biletu parkingowego. Drugi aspekt pisma to walor edukacyjny. Warto namawiać urzędników do szybszej aktualizacji wiedzy 🙂

Dodano 21.04.2018 r.

Jak widać nasze pismo odniosło pozytywny efekt. Miło 🙂

#Kamil

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry