Biznes

VOZILLA – wypożycz sobie „elektryka”

VOZILLA

Któż z nas nie chciałby mieć w garażu EV? Vozilla daje nam taką możliwość za kwotę 75 groszy za minutę jazdy!

Czym jest Vozilla?

Vozilla, a dokładniej Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych „Vozilla”, to pierwsza w Polsce wypożyczalnia aut na minuty, która w całości oparta jest na pojazdach zeroemisyjnych. Swoją działalność rozpoczęła w listopadzie 2017 roku. Obecnie flotę stanowi 190 Nissanów Leaf pierwszej generacji. Uzupełnić ma je 10 Nissanów e-NV200, które powinny zostać dostarczone w 1 kwartale br. Jest to wypożyczalnia typu „free floating”, czyli auta można wypożyczyć i zwrócić w dowolnym miejscu określonej strefy. Dodatkowym plusem jest możliwość jazdy buspasami, dedykowane miejsca parkingowe oraz darmowy postój w całej Strefie Płatnego Parkowania.

Jak wygląda skorzystanie z usługi?

Całość procesu rezerwacji, wypożyczenia oraz otwierania/zamykania wynajętego pojazdu przeprowadzamy za pomocą naszego smartfona. Wystarczy nam aplikacja Vozilla (dostępna na Android i iOS) oraz aktywne konto w systemie VOZILLI.

 

Jak wygląda to w praktyce?

Znajdujemy w aplikacji odpowiadające nam auto, klikamy „REZERWUJ”. Auto zostaje zarezerowane na 15 minut. W tym czasie podchodzimy do auta (upewniamy się, że to to samo, które rezerwowaliśmy) naciskamy przycisk „WYPOŻYCZ” i gotowe. Nic prostszego!

 

     

Po zajęciu miejsca, wyregulowaniu fotela, lusterek etc. możemy oddać się przyjemności prowadzenia samochodu bez odgłosu pracującego silnika konwencjonalnego.
Cisza oraz świetne przyśpieszenie to dwie rzeczy, które zauważamy w pierwszej kolejności po ruszeniu z miejsca. Pojazdy Vozilla są bogato wyposażone – min. w podgrzewaną kierownicę, przednie oraz… tylne siedzenia. Idealne na zimę – sami sprawdziliśmy! Do tego dochodzi radio z bluetooth oraz tylne czujniki parkowania, a świetna widoczność w każdym kierunku (to już zaleta samego Nissana Leafa) ułatwi manewry na zatłoczonych parkingach.

 

 

Czy zatem usługa ta nie ma wad?

To co zwróciło naszą uwagę to…. brak uchwytów oraz kabli do ładowania naszych telefonów. Mogłaby być także nieco tańsza (powrót do początkowej ceny 50gr/min.)

Jak Vozilla wypada na tle innych środków transportu samochodowego?

Trasa testowa przebiega z parkingu ul. Piłsudskiego 105 (parking naziemny Dworca Głównego PKP) na parking pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim (pl. Powstańców Warszawy 1) – 2 km, czas jazdy 10 minut (sredni czas przejazdu na tym odcinku w środku tygodnia, w okolicach 12:00).

 

VOZILLA10 minut x 75 gr/min. -> 7,5 zł
TAXI6 zł opłaty początkowej (1 kilometr w cenie)+ 2,4 zł/km -> 8,4 zł
UBER10 zł (minimalna opłata za przejazd)
TRAFICAR2 x 80 gr (opłata za drogę) + 10 x 50 gr (opłata za czas) -> 6,60 zł
WŁASNE AUTO5 zł (zakładając, że zużyjemy 1 litr PB95) + 2 zł za parking (zakładając, że czas parkowania nie przekroczy godziny). Pomijam pozostałe koszty utrzymania samochodu.

 

Najtaniej będzie skorzystać z Traficara. Jednak sami musimy zdecydować, czy wolimy zaoszczędzić niespełna złotówkę, czy też chcemy na własnej skórze przekonać się „jak to jest z tymi elektrykami?”. Osobiście uważam, że warto jednak wybrać Vozillę. Jeśli na trasie byłyby buspasy, to sytuacja zmienia się o 180 stopni. Traficar’em z nich nie skorzystamy, a stanie w korkach znacznie wydłuży nasz przejazd, zwiększając jego koszty.

artykuł – Bartek  (Just Drive Blog)

zdjęcia – Bartosz Pietrzak

 

 

 

 

Komentarze (aby komentować zaloguj się na Facebook)

komentarzy

Do góry